Prúdová zaťažiteľnosť

Jednosmerný prúd

Tepelný rozptyl na jednej vonkajšej vrstve

Nasledujúce diagramy boli vytvorené ako pomôcka na odhadovanie rastov teploty voči prúdu pre rôzne šírky a najbežnejšie hrúbky vodičov. Používajú sa na jednostranné dosky s plošnými spojmi s menovitou hrúbkou od 1,6 mm (0,063 in) do 3,2 mm (0,125 in), ktoré využívajú med' ako vodivý materiál. Prídavné pokovovania ako nikel, zlato alebo cín sú zanedbateľné.

Predpokladá sa, že pri bežne navrhovaných podmienkach je zvyčajné, že izolačné medzery sú väčšie alebo rovnaké ako šírky vodičov. Ďalej sa predpokladá, že: bežné podmienky montáže prevládajú vo vertikálnej polohe dosky s plošnými spojmi, bez zapuzdrenia alebo iných te-plotných zábran a bez núteného chladenia.
Uvádzané krivky zahŕňajú 10 % zníženie umožňujúce bežné variácie pri spracovaní, variant hrúbok medi a šírky vodičov. Krivka pre 105 um (0,004 in) zahŕňa prídavné 15% zníženie:

Prídavné 15 % zníženie sa navrhuje:

  • pre hrúbky dosky od 0,5 mm (0,020 in) clo 1,5 mm (0,059 in)
  • ak sú použité konformné povlaky
  • ak je izolačná medzera menšia ako šírka vodičov

Pre skupiny podobných paralelných vodičov, ak sú s hustými medzerami a napájané približne rovnakými prúdmi, platí, že teplotný rast môže vzniknúť pridaním šírky vodičov a prúdov.
V mnohých prípadoch však môže byt dostatočný aj odhad. Informácie nachádzajúce sa v tomto texte boli pripravené na pomoc pri odhade rastu teploty a prúdových limitov, t.j. elek-trického zaťaženia. Informácia je založená na meraniach a skúsenostiach, ale malo by sa vziať do úvahy, že informácia a jej využitie na odhadnutie teplôt alebo prúdových limitov nutne zna-mená predpoklad zovšeobecnenia alebo zjednodušenia, čo vedie k limitovanej presnosti.
Ak sú vodiče pokovované meďou, pripočíta sa hrúbka pokovovania k hrúbke medenej fólie a prúdová zaťažiteľnosť sa môže odhadnúť interpoláciou medzi krivkami nasledujúcej nižšej a vyššej hrúbky vodiča.

Prúd Prúd
Prúd3 Prúd4

 

Vráť sa na 1.stránku - Prúdová zaťažiteľnosť